REPORT – Grand Prix Topoľčianky 27.10.2019

Posledná októbrová nedeľa patrila na Slovensku cyklokrosárom. Cyklokros po 2,9 kilometrovom okruhu sa konal na štadióne TJ Tatran Topoľčianky a jeho okolí.

Minulý rok sa klubu ŠK Topoľčianky podarilo úspešne zorganizovať v spolupráci so Slovenským Zväzom Cyklistiky (SZC) a Medzinárodnou Úniu Cyklistiky (UCI) po prvýkrát cyklokrosový pretek Grand Prix Topoľčianky UCI kategórie C2. „Vzhľadom na výbornú minuloročnú organizáciu sme dostali možnosť zorganizovať 6. kolo Slovenského pohára aj tento rok. V kategóriách Junior a Elite dokonca v ešte vyššej kategórii C1,“ uviedol za klub Martin Laktiš.

Podľa očakávania príležitosť získať body UCI pritiahla početnú konkurenciu veľkých mien zo zahraničia. Na trati v Topoľčiankach nechýbali belgickí, holandskí alebo francúzski jazdci, okrem nich sa tu predstavili aj českí, rakúski, maďarskí i slovenskí pretekári. Nechýbali tu ani kategórie žiakov, kadetov či Masters. Kategórie od Kadetov po Elite absolvovali až štyri 2,9 kilometrové okruhy.

Zlatými medailistami sa stali Michal Šichta (Ml. žiaci, počet pretekárov 40) Cyklistická tour, Anna Ržoncová (Žiačky, 29), Adam Mrocek (St. žiaci, 29), obaja Dohňany, Terézia Ciriaková (Kadetky, 10) CyS Akadémia P. Sagana, Matthias Schwarzbacher (Kadeti, 32) Podbrezová, Milan Barényi (Masters A, 23), Oslany, Branislav Kacina (Masters B, 7) Climberg Sport Team, Vlastimil Illík (Masters C, 5) Nitra, Lukáš Sokolík (Junior muži, 22) Trenčín. Absolútne dominantnú jazdu v kategórii žien (24) predviedla Pavla Havlíková, ČR.

V silnej konkurencii zápolili nádeje Topoľčianok i Tlmáč

Medzi silnou konkurenciou sa nestratili ani domáce nádeje z ŠK Topoľčianky, keď Milan Húsenica obsadil 3. priečku medzi Mladšími žiakmi, Hana Ferejová bola 7. medzi Žiačkami, Petra Minárová 13., a 8. miesto v kategórii Kadetky obsadila Jana Macsaiová z CK Spartak Tlmače, v kat. Kadeti si 11. miesto vybojoval Dávid Maňkovský, ŠK Topoľčianky a 13. bol Áron Kurucz Tóth z CK Spartak Tlmače.

V kat. Masters A skončil na 13. mieste Martin Laktiš, 15. bol Michal Mondočko. V kat. Masters B bol druhým najlepším Igor Daniš. V kat. Junior muži sa v druhej desiatke umiestnili Timotej Laktiš, Adrián Ondrejka, všetci ŠK Topoľčianky.

Elitní muži

Muži Elite + U23 (38 pretekárov). Najlepší to zvládol tesne pod hodinu. Z prvenstva sa tešil Belgičan Jim Aernoust (0:59:50), druhú a tretiu priečku obsadili Francúzi Steve Chainel (1:00:01) a Mickael Crispín (1:00:11). Spomedzi profesionálov sme na trati obdivovali aj Matúša Baniara, Štefana Nôtu, obaja CK Spartak Tlmače a Mareka Benča, ŠK Topoľčianky. Podrobné výsledky na www.cyklistikazsc.sk/sk/cyklokros.

Slovenský pohár vyvrcholí 2. decembra v Banskej Bystrici.

Anna Mondočková, foto autorka

TPS: Vrcholné cyklokrosové preteky z programu UCI C1 spojené so 6. kolom Slovenského pohára v Topoľčiankach ponúkli jedinečný športový zážitok. (Na snímke Masters A).