Cyklomaratón Topoľčianky 
zoznámte sa!

Je tu prvý ročník závodu usporiadaný klubom ŠK Topoľčianky. Maratónsky, horský, súťaž jednotlivcov, ale i dvojíc.
Jazdci majú na výber z troch tratí, rôznych dĺžok a náročností, takže každý si príde na svoje.
A práve tím, ktorí chcú zažiť neopakovateľné zážitky a siahnuť si na dno svojich síl, sú určené tieto riadky.
O čom to vlastne celé je? To Vám skúsim teraz priblížiť.
Členovia ŠK Topoľčianky posilnení úspešnou organizáciou preteku XCO Drozdovo 2015 pre Vás pripravili ďalšiu lahôdku horských pretekov. Tentoraz sa jedná o MTB Maratón situovaný v prekrásnom prostredí Tribečského pohoria v okolí obce Topoľčianky. Táto obec je preslávená nielen vinárstvom, ale i chovom koní a s tým súvisiacimi závodmi. Každoročne sa tu konajú celosvetovo známe a uznávané podujatia v dostihoch, záprahoch, parkúre, drezúre koní a mnohých ďalších disciplínach.
A prečo toľko píšem práve o nich? Ako súvisia kone s bicyklami? Áno je to jasné. Cyklisti sú tiež jazdci, podobne ako tí na koňoch. No je tu ešte jedna spojitosť.
Epicentrum nášho cyklomaratónu sa bude odohrávať práve na dostihovej dráhe, ktorú počas viac ako 90 ročnej existencie preslávili kone s ich jazdcami.
Bez názvu
Dostihový areál sa nachádza na okraji obce v blízkosti futbalového štadióna. Z jednej strany ho ohraničuje cesta a z druhej potok. Dráha je jeden veľký trávnatý ovál s mnohými prekážkami uprostred. V priestore štartu a cieľa je veľkokapacitná tribúna a riadiaca veža. V čase akcie nebudú chýbať bufety, priestory na výdaj stravy a umývanie bicyklov.
Poďme na trať.
Ako som už spomínal, na výber bude z troch tratí + detský pretek, ktorý bude prebiehať na vyznačenej trati v areáli. Trate majú dĺžku 25 km, 45 km a 71 km, a sú zjazdné za každého počasia. Netvrdím že bez blata (to predsa na takýto pretek patrí), ale podklad nie je hlinitý a tak nejaké bahenné galeje nehrozia.

Krátka 25 km trať s prevýšením 450 m je určená pre rekreačných cyklistov a rodiny s deťmi. Na nej bude prebiehať i súťaž dvojíc. To znamená, že môžete so sebou vziať jedno dieťa do 15 rokov. Dôležité je, že na každé dieťa pripadá jeden dospelý, ktorí tak vytvárajú dvojicu. Počíta sa výsledný čas v cieli posledného z dvojice. Pozor! Zbavte sa dojmu, že pokiaľ to zvládne dieťa tak ja tiež. Treba mať aspoň čo to našľapané.

Stredná 45 km trať s prevýšením 1250 m je určená aktívnym cyklistom s dobrou kondíciou. Výškový profil trate pôsobí autoritatívne, no ak aspoň cez víkendy oprášiš svojho tátoša nemáš sa čoho báť. Trať obsahuje pár strmších výšľapov-stojok i zjazdov, ktoré preveria technickú vybavenosť jazdca. Nie je núdza o osvieženie iné ako sú občerstvovačky v podobe niekoľkých brodov.

Dlhá 71 km trať s prevýšením 1850 m dáva jasne najavo pre koho je určená. Je to kombinácia krátkej a strednej trate zložená z dvoch okruhov. Po prvom strednom 45km okruhu sa napája na krátky, ktorý Vás dovedie do cieľa. V závere tak na dlhej trati ako i strednej je treba dávať si pozor na pomalších cyklistov z krátkej trate, na ktorú sa tieto dve napájajú. Jedná sa o úsek asi 4 km pred cieľom.

Detailný popis tratí:
Všetky kategórie majú spoločný štart i cieľ na už spomínanej dostihovej dráhe a značnú časť majú spoločnú.
Hneď po štarte čaká na pretekárov prvá občerstvovačka v podobe brodu cez potok.
Pozor! V prípade nepriaznivého počasia odporúčam použiť šnorchel (vlastná skúsenosť). To aby sa súťažiaci ktorí ešte driemu, prebrali a trošku nabudili. Po strmom výjazde z brodu sa na okamih dostávame na asfalt, ktorý vystrieda šotolina. Potom nasleduje prvé stúpanie opäť po asfaltke, kde sa štartové pole trochu natiahne. Nie však príliš. Vzápätí sa vnárame do lesa poprepletaného množstvom kľukatých singláčov. Nechýba prírodná U rampa, či mostík cez potok. Po prejazde okolo rybníka na konci parku sa na chvíľu krátka trať odkláňa. Nie v stojka jak sa patrí. Po opätovnom napojení sa pokračujeme romantickým srnčím chodníkom lesom. Ten vyúsťuje znova na asfaltku a prechádzame popri žrebčíne(objekt Hostianske), kde môžeme vzhliadnuť voľne pasúce sa kone. Trávičky i slnka bolo dosť a tak poďme do tieňa lesa, a stúpajme lesnou zvážnicou až pod hrad Hrušov. Tam sa krátka trať opäť odkláňa a tí zdatnejší bikeri môžu zabojovať o horskú
Jedná sa o gotický hrad postavený niekedy v 13. storočí, ktorý bol začiatkom 18. storočia zničený. Leží kúsoček od vrchu Skalka v nadmorskej výške 488m v pohorí Tríbeč Jedná sa o gotický hrad postavený niekedy v 13. storočí, ktorý bol začiatkom 18. storočia zničený. Leží kúsoček od vrchu Skalka v nadmorskej výške 488m v pohorí Tríbeč. Tam sa krátka trať opäť odkláňa a tí zdatnejší bikeri môžu zabojovať o horskú prémiu Kráľ Hrušova. Po dobytí vrcholu a neveľkej smyčke okolo neho sa všetky tri trate stretajú a vedú smerom na vrch zvaný Kruh, kde je prvý bufet.
Po doplnení energie si dupači strednej a dlhej trate dávajú spanilú jazdu okolo tohto vrcholu, pri čom môžu krochkať nad prekrásnymi výhľadmi na okolie a tiež dolinu ktorou prišli. Podobný pohľad sa však naskytá aj mladým kakaovníkom z krátkej trate po výjazde z bufetu. Nasleduje dlhý a rýchly zjazd lesom po luxusnej lesnej bajkostráde.
POZOR! Tu sa krátka trať odkláňa vpravo, takže treba byť opatrný, aby nedošlo k poistnej udalosti. Taktiež bočia i jazdci dlhej, ktorí si dajú deja vu (ešte raz).
My strední (a potom aj dlhí) pokračujeme lesom a po kamenistom úseku ala rolling stones sa dostávame na pár sekúnd na asfaltku, z ktorej šupho čľapky cez vodu. Ďalej popri potoku na zvážnicu, ktorá nás svojimi serpentínami vyvádza hore. Tam sa nám naskytajú opäť krásne scenérie ako z katalógu, no niet času na piknik. Pred nami je rýchly zjazd ako sa patrí, tak horsa naň. Rútime sa lúkami po kľukatej – miestami kamenistej ceste dole k potoku a užívame si to plnými dúškami.
A sme dole. A čo fčul? Hádajte. Opäť nahor. Kurnik! Kurnik šopa! Nevadí, stálo to za to!
Nič sa nedá robiť, šľapeme po nekonečnej kamenistej ceste ala nonstop stones. Motivácia je veľká, veď na nás čaká ďalšia čerpačka energie i keď bez piva. Zvládli sme to a po doplnení kalórií dupeme na poplach smerom ku Slovenskému dvojkrížu, odkiaľ je výhľad nevídaný. Veď hej, keď niet času sa obracať. Tak ho nestrácajme a šupho do lesa, ktorý je akoby hviezdnou bránou, ktorá nás dostane k cieľu na dosah. Nie je to síce tobogán, ale kilometre odsýpajú ako na motorke. Potom ešte nejaký ten stupáčik na konci ktorého POZOR na hurvínkov z krátkej. Opäť sme pokope a trošku ostražitosti, i ohľaduplnosti nezaškodí. Po prejazde dedinou Hostie stúpame na lúku, po
DSC_0424
ktorej hrebeni sa blížime k vytúženému cieľu. Ešte nasleduje ľahký zjazd a sme na asfaltke, ktorá nás vedie späť na dostihovú dráhu po ktorej dávame víťazný okruh, a za jasotu divákov sme tam. Huráááá!!!

Gratulujem, úspešne ste absolvovali náš maratón. Nech je už Vaše umiestnenie akékoľvek, všetci ste víťazmi. Ten na bedni je len jeden, no vy ste dnes vyhrali svoj vlastný boj, a my členovia ŠK Topoľčianky sme radi, že v zdraví. To je predsa to najdôležitejšie. No nie?

Ďakujeme Vám

autor: Michal Mondočko