História a poslanie klubu

Športový klub Topoľčianky bol založený 11. 3. 2014 na podnet Martina Laktiša a zopár športových nadšencov. Základná myšlienka spočívala vo vytvorení vhodných podmienok na tréning cyklistiky detí a mládeže so zameraním na horskú cyklistiku s cieľom aktívnej účasti na pretekoch Slovenského pohára v XCO, cyklokrosu a XC maratónoch.

Jedným z hlavných cieľov pre zabezpečenie primeranej tréningovej činnosti bolo od začiatku vybudovanie klubového zázemie a v Topoľčiankach postupne vyrástol pump – track, cyklokrosový okruh a na zimnú prípravu sme upravili halu v areáli Tatranu na tréningovú halu pre cyklistov. Tieto aktivity viedli v roku 2019 k otvoreniu  Tréningového centra technickej prípravy cyklistov ktoré pravidelne hostí sústredenia zverencov z ostatných cyklistických klubov ako aj reprezentácie v horskej cyklistike.

Ďalšou výzvou pre mladý klub bez histórie cyklistiky v najbližšom okolí bolo zabezpečiť dostatočne veľký a kvalifikovaný trénerský tím. V súčasnosti našich zverencov trénujú piati tréneri s patričnou kvalifikáciou a zameraním na rozvoj  technických zručností,  so skúsenosťami v cestných pretekoch, cyklokrose ale aj horskej cyklistike.

Súčasťou aktivít klubu sa stalo aj pravidelné organizovanie pretekov Slovenského pohára v XCO kde na Drozdove od roku 2015 každý rok súťažia pretekári zo Slovenska a zahraničia. Na cyklokrosovom okruhu v Topoľčiankach od roku 2018 organizujeme Grand prix Topoľčianky cyklokrosové preteky kategórie C1 alebo C2 s medzinárodnou účasťou. Tradíciu v cyklistickom kalendári  má aj maratón v horskej cyklistike na ktorý má pravidelne vysokú účasť aj amatérskych pretekárov. A môžeme sa pochváliť aj spoluorganizovaním troch ročníkov Detskej Tour Petra Sagana.

Kombinácia týchto aktivít viedla k prvým úspechom a v roku 2019 sme mali prvého majstra SR v XCO a ako klub sme boli zaradení medzi 13 Centier Talentovanej Mládeže v cyklistike pri Slovenskom Zväze Cyklistiky.

Dôležitým krokom bolo rozšírenie pôsobenia klubu s cieľom vytvoriť regionálne pôsobiaci klub a v Apríli 2020 sme sa zlúčili s Mestským Cyklistickým Klubom Nitra. Zverenci z Nitry a okolia sa začlenili do našej členskej základne a tréningového procesu. Samozrejme tréningy okrem centra technickej prípravy v Topoľčiankach sú pre nich realizované aj v Nitre.

Poslaním klubu je tak isto sprístupniť cyklistiku nie len deťom ale tak isto aj ich rodičom a starým rodičom ktorí pomáhajú zabezpečovať chod klubu a preto aktívnou súčasťou sú aj naši cyklo-turisti, ktorí pravidelne organizujú cyklistické výjazdy našich členov a ich rodinných príslušníkov v okolo Topoľčianok ale aj po Slovensku a v Čechách.

V súčasnosti má náš klub už 87 členov, z toho 58 zverencov v mládežníckych kategóriách registrovaných na Slovenskom zväze cyklistiky.