Region Nitra Cyklomaratón Topoľčianky

Dňa 23. 9. 2018 sa dostihová dráha v Topoľčiankach už po tretíkrát zaplnila priaznivcami horskej cyklistiky, zameraných na maratónske závodenie. Sú��až je súčasťou Slovenského pohára XCM ( 9. finálové kolo ) a Slovak XCM Tour ( 5. finálové kolo ).
Záštitu nad akciou prevzal Športový klub Topoľčianky v spolupráci s Region Nitra, obcou Topoľčianky, Nitrianskym samosprávnym krajom (NSK) a Slovenským zväzom cyklistiky (SZC).
Cyklomaratón v Topoľčiankach sa pomaly dostáva do povedomia verejnosti a čoraz častejšie naň zavítajú tak naši, ako i zahraniční cyklisti. Prispieva k tomu kvalitné zázemie a organizácia preteku, ale najme prekrásne horské prostredie, ktoré ulahodí nejednému milovníkovi prírody. Tentoraz sa tu stretlo spolu 481 pretekárov, ktorí si zmerali sily na troch tratiach, starostlivo pripravených členmi klubu ŠK Topoľčianky.
Najkratšia o dĺžke 23 km bola určená pre rekreačných cyklistov a prebehla na nej i súťaž dvojíc určená hlavne pre rodičov s deťmi. No každý z nich musel prejsť popri hrade Hrušov, ktorý sa vypína 480 m n. m., takže o prechádzke ružovou záhradou nemôže byť ani reči.
Stredná 43 km dlhá trať už čakala na zdatnejších cyklistov, ktorí boli okrem výšľapu na hrad Hrušov (tu prebehla aj súťaž o kráľa a kráľovnú hradu) obohatení o ďalšie prekrásne výhľady, rýchle lúčne zjazdy, hravé single a prejazdy cez brody.
No a tí najzdatnejší pretekári, ktorí si trúfli na 75 km porciu a výdatné 2200 m prevýšenie si mohli navyše užiť krásu našich hôr naplno. Trasa viedla hrebeňmi pohoria Tribeč a Pohronský Inovec, pri čom najvyšším bodom nachádzajúcim sa v polovici trate bol vrch Vojšín 819 m n. m.. Rádius tejto trate je naozaj rozsiahly a výnimočný tým, že pretekárov previedol vrcholkami kopcov, z ktorých mohli vidieť miesta ktorými už prešli, ale i tie, ktoré ich ešte čakajú.
Súťažiaci boli vyhodnocovaní na každej trati osobitne podľa vekových kategórií.
V hlavnej kategórií na 75 km trati (mala prevýšenie 2200 metrov) sa stal celkovým víťazom Vladimír Hojdík (Proefekt team) s časom 3:27:26 h, medzi ženami Kristína Koscová (TS Bohemia Bike Team) 4:34:53.

Na strednej 43 km trati bol nakoniec úspešnejší A. Kubiš (Suncycle.sk Racing Team) v čase 1:44:25 pred M. Šmýkalom (Greenbike Aloha Team). V prvej desiatke sa ešte umiestnil J. Drienovský z ŠK Topoľčianky. Ženské kategórie na tejto trati vyhrala V. Szekeres (Maďarsko) za 2:21:27 pred Slovenkou K. Dedíkovou (ZF Sport Team). V juniorskej kategórii bol na tejto trati úspešný K. Podoba (Kaktus Bike Team Bratislava) 1:47:02 a Bianka Lániková (CK Dynamax Nitra) pred N. Benkovou (CK Energia Svit).

Víťazstvo na krátkej 23 km trati si vybojovali P. Stillhalmmer (SR, 54:08 h) a M. Kasjaková (SR, 1:04:56 h). Pretekali aj cyklisti ŠK Topoľčianky – T. Laktiš a L. Lukáčová získali vo svojich kategóriach 1. miesta, M. Jančo (7). V kategórii muži M. Benč (7. miesto), A. Švec (9.), T. Bugár (13.) a S. Korcová (5.).
Súťaž dvojíc na tejto trati sa stala trofejou Milana a Jakuba Janákovcov (Kaktus Bike Ba) v čase 57:25. Za ŠK Topoľčianky bola najrýchlejšia dvojica M. Minár + R. Chrastina (2.miesto) a Stanovci (7.).
Na tejto krátkej 23 km trati v súťaži elektrobicyklov (v kategórii muži bez rozdielu veku, ženy bez rozdielu veku) vyhral M. Porubčan s časom 47:19 a H. Hrivnáková (1:00:29 h, obaja Ebaj racing).

Kompletnú výsledkovú listinu nájdete tu: vysledky cyklo.sao-tatry
Počasie už bolo typicky jesenné, takže sa to zaobišlo bez úpalu a dehydratácie. Ba naopak – s trochou dažďa, aby sa neprášilo.
V cieli na pretekárov čakalo občerstvenie v podobe chutného rizota, gulášu a nápoja. Vapky nemali veľa práce, takže to išlo ako po masle. Po vyhlásení výsledkov nasledovala tradične tombola.
Reakcie účastníkov boli samé pozitívne, takže podujatie splnilo očakávania a dosiahlo vysoko nastavenú latku, ba možno ju aj preskočilo. Tešíme sa, čo nám prinesie budúci, v poradí už štvrtý ročník.
V mene ŠK Topoľčianky chcem poďakovať všetkým sponzorom a dobrovoľníkom, ktorí pomohli s organizáciou tohto skvelého podujatia.