Majstrovstvá Slovenskej republiky XCE a XCO Osrblie 2018.

V areáli biatlonového centra v Osrblí sa 21. a 22. júla konali majstrovstvá Slovenskej republiky v XCE a XCO. Nádherný športový areál ponúkol relatívne jednoduché trate na preteky XCO. Pretekalo sa na tratiach na ktorých sa konajú v zimnom období preteky svetového pohára v biatlone štart a cieľ bol v areáli strelnice a štadióna.
Sobotňajšia súťaž v XCE alebo “eliminátor“ sa konal na malom okruhu o dĺžke asi 1 km. Bol to šprint na trati s umelými skokmi a viacerými stúpaniami a zjazdami. Najprv sa konala individuálna časovka, na základe výsledkov ktorej prvých 32 pretekárov z každej kategórie postúpilo to eliminátora. Tam vylučovacím systémom z každej jazdy kde boli 4 pretekári postúpili iba dvaja do ďalšieho kola.
Z nášho klubu sa eliminátora zúčastnil len Milan Húsenica a v kategórii U 15 skončil na 54. mieste a do eliminátora sa nekvalifikoval. V nedeľu už mal náš klub plné zastúpenie v XCO súťaži.
Z dievčat v kategórii Mini na malom okruhu súťažila Peťa Minárová a v konkurencii 21 pretekárok aj napriek nepríjemnému pádu sa umiestnila na 12. mieste a pripísala si do súťaže Slovenského pohára XCO 27 bodov v ktorom jej s 144,5 bodmi pribežne patrí 10 miesto.
V kategórii Mini chlapci tak isto na malom okruhu pretekali “prvoročiaci“ teda mladší v kategórii Milan Húsenica a Martin Stano. V tejto kategórii sme získali najlepšie umiestnenie keď Miňo Húsenica vybojoval skvelé 2. miesto, pripísal si 80 bodov do Slovenského pohára kde s 309,5 bodmi mu priebežne patrí 4. miesto. Martin Stano statočne bojoval aj napriek chorobe ktorú pred pretekom musel prekonať podal výborný výkon a obsadil 28. miesto, v súčasnosti si stále drží výborné 16. miesto v celkovom poradí.
Veľké odhodlanie a bojovnosť ukázal Tadeáš Ondrejka súťažil na strednom okruhu kde bola aj jedna z najťažších prekážok, krkolomný “drop“. V kategórii mladších žiakov. Obsadil výborné 36. miesto a v celkovom poradí mu patrí 56. miesto.
Miško Minár súťažil v kategórii Starších žiakov tak isto ako “prvoročiak“ a vo veľkej konkurencii na veľkom okruhu obsadil 19. miesto a v priebežnom poradí Slovenského pohára mu tak isto patrí 19. miesto so ziskom 79,5 bodu.
Naši najskúsenejší pretekári Mario Jančo a Timotej Laktiš absolvovali tento rok len ich 3. pretek XCO a v kategórii Kadeti na veľkom okruhu Timo obsadil 12. miesto a Mário 22. V Slovenskom pohári Timovi patrí priebežne 30. miesto a Máriovi 45. miesto.
V súťaži klubov mládeže ŠK Topoľčianky priebežne patrí 14. priečka so ziskom 778,5 bodu.
Z dospelých v kategórii Masters B pretekal Martin Laktiš, ktorý obsadil 8. miesto.
Ďalšie kolo SP XCO bude 26. augusta v Lietave, na ktorom sa dúfam minimálne v takejto zostave opäť zúčastníme.