Cyklotúra od prameňa Žitavy po sútok Žitavy s Nitrou

Rieka Žitava pramení v Pohronskom Inovci, pri obci Veľká Lehota. Preteká cez mestá a dediny západného Slovenska, ktoré sú podľa rieky Žitava aj pomenované ako napr. Žitavany, Nová Ves nad Žitavou, Lúčnica nad Žitavou, Dvory nad Žitavou a iné. Preteká aj cez mestá ako sú Zlaté Moravce a Vráble. Rieka Žitava končí svoju púť pri dedine Martovce v okrese Komárno, kde sa vlieva do rieky Nitra. Jej dĺžka od prameňa až po sútok s riekou Nitrou je takmer 100 km.

Prejsť Požitavie na bicykloch bolo aj snom cyklistov zo Športového klubu Topoľčianky. V nedeľu 8.7. 2018 sa tento sen splnil 14 cyklistom z nášho klubu.

 

V krátkosti by som Vám chcel napísať krátky príbeh z našej cyklotúry.

Zdolať takmer 100 km nie je jednoduché, preto náš oddiel cyklistiky vyslal pri prameň rieky Žitava na Veľkú Lehotu sedem člennú skupinu, ktorá bola na tom s kondíciou lepšie ako mi ostatní. Pri prameni rieky Žitava boli už o 7:00, kde si prezreli miesto prameňa a spravili zopár fotiek na pamiatku. Ostatní sme ich čakali o 8:00 v obci Machulince, odkiaľ sme sa spoločne vydali na dlhú púť do obce Martovce. Počasie nám prialo, bolo pod mrakom ešte aj vietor nám pomáhal, keď nabral správny smer a fúkal nám do chrbta. Niektorí chalani  si zobrali cestné bicykle ale mi „bikeri“ na horských bicykloch sme im boli v pätách počas celej cesty na dolnú zem. Na správnu cestu k sútoku riek sme si museli dať poradiť od miestnych obyvateľov s ktorými sme sa museli dohovoriť aj po maďarsky. Po maďarských jazykových schopnostiach niektorých našich členov pelotónu sme dosiahli cieľ našej cyklotúry sútok riek Žitava a Nitra. Po vytúženom cieli sme si dali dobrý obed v Dvoroch nad Žitavou a samozrejme po dobrom obede nemohlo chýbať dobre vychladené pivko. Mne už bolo dlho sedieť, tak som si nachystal  bicykel a sám som sa vybral na spiatočnú cestu. A to je môj príbeh. Vybral som sa sám s myšlienkou však moji kolegovia ma dobehnú. No stačila malá nepozornosť, zlé odbočenie a ani neviem ako a odrazu som  bol  kukuričnom poli. Našťastie som v poli zbadal tabuľky na dedinu  Dolný Ohaj.  Keby tam  neboli tie tabuľky tak možno prídem až do Maďarska. Tie tabuľky ma doviedli až do obce Hul, kde ma už čakali kamaráti cyklisti s pivkom aby som prežil, lebo cyklotúru som si predĺžil o 20 km. Odtiaľ sme už išli autom domov do Topoľčianok. Chcem sa poďakovať kamarátom, ktorí ma chceli hľadať a zvlášť Jankovi Ožvaldovi, ktorý zabezpečil dopravu.    

 

Karol Červený

 

Tu v odkaze sú fotky z našej úspešnej cyklotúry :  foto z akcie

Ďalšie fotky tam môžete vkladať aj ostatný ,ktorý máte „gmail“  účet ,alebo poslať emailom, resp. na usb kľúči .Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *