Striebro pre najlepšieho Kadeta Martina Tonku

Maratón v Jahodnej

Rekreačné stredisko Jahodná pri Košiciach sa 17. septembra stalo dejiskom vytrvalostných pretekov na horských bicykloch ŠKODA MTB Singletrack  maratón Košice 2016.

Košický Singletrack maratón bol zároveň finálovým kolom medzinárodnej série MTB maratónov – SLOVAK XCM TOUR a tiež finálovým kolom Slovenského pohára v MTB maratóne pod záštitou Slovenského zväzu cyklistiky.

Organizátori pripravili 3 trate:

• „YETI“ najdlhšia trať s prevýšením 2460m a dĺžkou 81km
  • „Rapid“ stredná trať s prevýšením 1560m, dĺžkou 51km
  • „SCOUT“ krátka trať, určená aj pre našich kadetov mala prevýšenie 700m a dĺžku 22km.

Hoci sa preteky konali v sobotu, my sme vycestovali do Košíc už v piatok na obed. Bol to náš zámer, aby si chlapci mohli prejsť trať vopred, zistiť, čo ich čaká, a tak sa čo najlepšie pripraviť na záverečný maratón tohtoročnej sezóny.

jahodna

Do lyžiarskeho strediska Jahodná sme dorazili tesne pred 16-tou hodinou popoludní. Chlapci – Martin Tonka a Tomáš Pánik si prekontrolovali bicykle, doplnili vodu, skontrolovali trasu na mape a hneď sa aj vydali na jazdu krátkou traťou. Nebolo na čo čakať, pretože o necelé dve hodinky sa už začalo stmievať. Po praktickom oboznámení sa s traťou sme sa vrátili do Košíc, kde sme mali objednané ubytovanie. Všetko prebehlo hladko, niekoľko sto metrov od penziónu sme mali aj možnosť zaregistrovať sa na sobotňajšie preteky. Po výdatnej večeri v neďalekej pizzerii sme zakotvili opäť v penzióne, kde sme sa postupne odobrali do postelí, aby sme si pred pretekmi dostatočne oddýchli.

Ráno po raňajkách sme opustili penzión a vyrazili smer Jahodná. Už o 8:30 sme boli na mieste konania pretekov, kde to už vrelo ako v úli. Našli sme si výhodné miesto na parkovanie a začali prípravu na preteky. Štart krátkej trate „Scout“ bol naplánovaný na 10:30, takže sme mali dostatok času na poslednú prípravu, ako aj na „zahriatie sa“ pretekárov.

jahodna2

Ako vždy aj tentoraz sa chalani museli na štart postaviť už 30 minút pred štartom, aby obsadili dobrú štartovaciu pozíciu. Ešte posledné otázky, či niečo nepotrebujú, posledné rady od rodičov… a bolo odštartované.

Chalani nenechali nič na náhodu a hneď od začiatku zabrali naplno. Výsledky to prezrádzajú :

Martin Tonka skončil na skvelom 2. mieste a Tomáš Pánik na veľmi peknom 10. mieste v kategórii kadetov!

jahodna3

Vzhľadom na výsledky sme sa rozhodli počkať na vyhlasovanie víťazov a samozrejme aj na žrebovanie bohatej tomboly. Nepridali sme sa k šťastlivcom ako Mišo Mondočko, či Janko Ožvalda, ktorí si tento rok odniesli domov bicykle od hlavného sponzora Škoda auto Slovensko, nevyhrali sme nič. Ale i tak sme nešli domov naprázdno.

Keďže preteky v Jahodnej boli finálovým kolom  SLOVAK XCM TOUR a tiež finálovým kolom Slovenského pohára v MTB maratóne, zástupcovia SZC vyhlasovali aj víťazov oboch sérií MTB maratónov. A v oboch sériách sa Martin Tonka umiestnil na krásnom 2. mieste!

Radosť nám trochu kazilo iba počasie, ktoré našťastie vydržalo až do ukončenia pretekov, iba počas vyhlasovania výsledkov nás trochu pokropilo J.

Pri tejto príležitosti musíme podotknúť, že obaja chalani po celý rok na sebe tvrdo pracovali, čo sa samozrejme prejavilo aj na ich výsledkoch. Je treba pripomenúť aj Tomášove niekoľkonásobné bodovanie v oboch sériách, čo znamená, že na viacerých pretekoch skončil medzi prvými desiatimi kadetmi Slovenska. Vzhľadom na tomu, že ešte aj na budúci rok bude zaradený ako kadet, odvažujeme sa predpovedať, že ak zotrvá vo svojom zodpovednom prístupe, môžeme aj od neho na budúci rok očakávať nejaké pódiové umiestnenia.